Levoča je starobylé mesto, ktoré malo v stredoveku európsky význam. Uprostred námestia Majstra Palva, stoja tri originálne budovy, farský kostol sv. Jakuba, radnica a bývalý obchodný dom. Chrám sv. Jakuba so svojimi gotickými a renesančnými oltármi. Je tu najvyšší gotický oltár sveta zo 16. storočia, dielo Majstra Pavla z Levoče.
Počiatky Spišského hradu siahajú až do 12. storočia. Svojou rozlohou patrí medzi najväčšie hrady Európy. Obývaný bol do konca 17. storočia, jeho poslední majitelia Csáky sa potom presťahovali do modernejších kaštieľov. V r. 1993 bol Spišský hrad zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa 19 km od Levoče.
Katedrála sv. Martina stojí tu tiež biskupský palác, seminár a domy kanoníkov. Katedrála pôvodne neskororománska, prešla veľkou neskorogotickou prestavbou v 15. stor. V interiéry je okrem početných gotických oltárov aj travertínová plastika Biely lev (Leo Albus) a gotická freska. Nachádza sa 16 km od Levoče.
Kostol v Žehre, postavený v prechodnom románsko-gotickom slohu bol v 14. stor. zaklenutý na stredný stĺp, čím vznikol dvojloďový priestor, ktorý je typický pre gotický Spiš. Interiér je zdobený freskami zo 14. a z 15. storočia. V r. 1993 bola Žehra zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Žehra sa nachádza 22 km. od Levoče.
Spišské Podhradie bolo pôvodne sídliskom pod Spišským hradom. Patrilo k Spoločenstvu spišských Sasov a už v 14. storočí sa vyvinulo vo významné stredisko remesiel. Roku 1412 sa mestečko dostalo do poľského zálohu Spišské Podhradie sa nachádza 15 km od Levoče.
Najvýznamnejšou pamiatkou je gotický kostol s románskymi prvkami a k nemu pristavená gotická kaplnka Zápoľských, ktorú dal postaviť Štefan Zápoľský v r. 1473 ako rodinnú pohrebnú kaplnku podľa projektov Hansa Pusbacha, jedného zo staviteľov Dómu sv. Štefana vo Viedni. Spišský Štvrtok sa nachádza 10 km. od Levoče.
Centrum mesta je pamiatkovou rezerváciou so vzácnymi pamiatkami: goticko-renesančný mestský hrad z pol. 15 stor., baroková kaplnka, gotický farský kostol sv. Kríža, pôvodne románsky z pol 13. stor., v súčasnosti bazilika minor, na hlavnom oltári kríž z 15. stor. pravdepodobne z dielne krakovského majstra Víta Stwosza. Kežmarok sa nachádza 33 km od Levoče.
Obec Spiša, ktorá vznikla ako strážna a hraničná obec asi v 12. storočí. V obci je gotický kostol sv. Michala z 13. storočia so zachovanými časťami hradu. Obec sa neskôr stala sídlom rodiny Mariassyovcov, ktorí tu dali postaviť renesančný kaštieľ, neskôr rokokovo prestavaný. V kaštieli je expozícia historického nábytku. Markušovce sa nachádzajú 18 km. od Levoče.
Kultúrno-spoločenské, administratívne a hospodárske centrum, stredisko Spiša. Mesto vzniklo gotickou zástavbou okolo západo-východnej obchodnej cesty z obci Iglov a Villa Nova. Prvá písomná zmienka je z roku 1268. Mesto malo účasť v spoločenstve Spišských Sasov a bolo 360 rokov v zálohu u Poľského kráľa. Spišská Nová Ves sa nachádza 12 km od Levoče.
Spišská Sobota sa v historických listinách spomína v roku 1256. V 13. storočí bola trhovým mestom s erbom. Po príchode nemeckých kolonistov sa stála jedným z najvýznamnejších spišských miest. V rokoch 1412-1772 bola v zálohu Poľska. V r. 1567 získalo mesto jarmočné právo. Mesto bolo sídlom cechov, obchodu i kultúrneho života. Nachádza sa 33 km od Levoče.
V Levočských vrchoch je spolu 6 trás červenej farby, dokopy tvoria dĺžku 77 km.
V Levočských vrchoch je spolu 2 trasy zelenej farby, dokopy tvoria dĺžku 19 km.
V Levočských vrchoch je spolu 11 trás žltej farby, dokopy tvoria dĺžku 32 km.